Jak Uczyć? Moje metody Pracy z uczniem.

Jak nauczać by zawsze nauczyć i osiągnąć cel, którym jest przekazanie nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności? 

Tego nie wiem …

I na tym mógłbym zakończyć swoje porady, ale nie chciałbym wzbudzić w Tobie poczucie niedosytu – zwłaszcza że tytuł brzmiał zachęcająco.

No dobrze, dajmy sobie razem jeszcze szasnę – przynajmniej przez kilka najbliższych zdań…

Im dłużej pracuję z ludźmi tym bardziej przekonuję się, że nie ma jednej drogi, uniwersalnego zaklęcia czy rytuału.

Ktoś lubi ćwiczyć, kto inny po prostu grać …

Jeden w pełni koncentruje się na ćwiczeniu, drugi ma ADHD i trudno mu się skupić dłużej niż dwa takty.

Na szczęście wszyscy uczymy się od siebie, co oznacza że tak jak dobry mechanik, gromadzimy coraz więcej narzędzi.

Wypracowujemy sobie coraz lepsze sposoby nauczania, komunikacji i dotarcia do ucznia, a najlepszą furtką dostępu są emocje.

Doświadczenie to wreszcie coraz większa łatwość w określeniu typu osobowości, którą przyszło nam nauczać – łatwiej jest dobrać pasujące narzędzia jeśli wiemy z kim mamy do czynienia. 🙂

A teraz czas na puentę – kilkanaście lat w roli nauczyciela gry na perkusji nauczyło mnie czegoś najważniejszego – i wbrew pozorom najprzyjemniejszego – gdy trafia do mnie nowe pasjonat perkusji – od razu zakładam że posiadam zerową wiedzę na temat tego jak zacząć pracę.

Te pierwsze ułamki sekundy są najbardziej tajemnicze i urocze, bo już chwilę później wszystko się wyjaśnia. Wystarczy się tylko otworzyć na drugiego człowieka, by czytać z niego jak nut…

I ot cała zagadka – nauczanie jest jak muzykowanie – dajemy wiele od siebie, będąc cały czas otwarci na interakcję z uczniem.

Zapraszam i zachęcam Cię do poznawania mojego osobistego elementarza trenera-nauczyciela perkusji. Przez lata dorobiłem się już całkiem pokaźnej skrzynki z narzędziami, myślę że bardzo uniwersalnymi w wielu dziedzinach, nie tylko w muzyce.

No i to co mnie najbardziej fascynuje to te wszystkie klucze, śrubokręty i inne przybory, których poznanie jeszcze przede mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *