Jak Ćwiczy Dwójki Michał Dąbrówka

Autor:  Paweł Ostrowski
Data:  6 kwietnia 2023

(c.d. warsztatów z Michałem i kilka nowych, ciekawych ćwiczeń)

Kilka nowych ćwiczeń na dwójki od samego Michała Dąbrówki

Ponieważ mam "błogosławieństwo" od samego Michała, aby pokazywać jego ćwiczenia i inspirować wszystkich chętnych nowych wrażeń perkusistów, przytaczam więc kolejny ciekawy zestaw ćwiczeń - a ściślej mówiąc to dwa zestawy i sposoby - tym razem na doskonalenie umiejętności grania dwójek.

Zasada jest prosta - ćwiczmy dwójki świadomie, w sposób "muzyczny", a przy tym na tyle skuteczny, aby za jednym razem "opędzić" wszelkie możliwości, ale do rzeczy i po kolej...

Pierwsza grupa ćwiczeń będzie kontynuacją ćwiczeń jedynkowych z poprzedniego wpisu, tylko granych dwójkami i z użyciem akcentów. A więc ustawiamy sobie stałe tempo metronomu (np. 80 BPM) i gramy różne wartości rytmiczne dwójkami (double stroke roll), zachowując stałe tempo odniesienia (clicka) i świadomie zmieniając grid time'owy, poprzez granie dwójek w różnym pulsie, z dodatkowo wprowadzonymi akcentami na początek taktu.

Wprowadź akcent na początek każdego taktu. Ogrywaj każdą grupę rytmiczną odpowiednio długo, aby dobrze osadzić ją rytmicznie.

Bardzo przyjemnie sprawdzają się układy nieparzyste: triole, kwintole, septymole. Wówczas grając je przez kilka taktów (przez 4 dokładnie) zmieniają nam się ręce akcentujące "na raz" taktu oraz miejsce akcentu (pierwsza lub druga dwójka). Proponuję Ci rozpisać sobie roboczo każdą z wartości rytmicznych z akcentami "na raz".

Drugim kreatywnym ćwiczeniem dwójkowym jest grupowanie uderzeń po kilka, poprzez wprowadzenie akcentu na początek każdej grupy. Gramy wówczas cały czas w jednym tempie - szesnastkowo - dwójkami - a wprowadzone akcenty tworzą nam nową pulsację, która "nakłada się" na zwykłe metrum 4/4:

Grupowanie nieparzyste uderzeń dwójkowych poprzez wprowadzenie akcentu na początek grupy.

A tym wypadku akcent wyznacza początek każdej grupy.

Ćwiczenie możemy to wykonywać na dowolnej liczbie uderzeń w grupie, najlepiej grupie nieparzystej, gdyż wówczas "odwracają się" ręce i mamy wszelkie możliwe kombinacje wystąpienia akcentu w dwójce (na pierwszą dwójkę oraz na drugą, od jednej i od drugiej ręki).

Zacznij od grupy 3 uderzeń, później zwiększ ją do 5, póżniej do 7, itd. Zauważ, że ręce zaczną znów "na raz" całą sekwencję (począwszy od akcentu ręką prawą "na raz") po tylu taktach ile uderzeń mieści grupa, czyli:

  • grupa 3 szesnastkowa po 3 pełnych taktach
  • grupa 5 szesnastkowa po 5ciu
  • grupa 7 szesnastkowa po 7miu taktach.

Zachęcam Cię do rozpisania sobie pokazanych wyżej akcentów (tak aby rozpisać każdy takt i akcenty w odpowiednich miejscach, wówczas ćwiczy się lepiej i bardziej świadomie).

POBIERZ NUTY PDF

a poniżej nagranie filmowe lekcji:

P.O.zdrawiam

Powrót do strony Drum Blog
Paweł Ostrowski
Jestem perkusistą „aktywnym”, tzn. gram dla ludzi, udzielam się jako sideman i muzyk sesyjny, a do tego uczę grać na perkusji, doskonaląc się samemu przez cały czas. Praca perkusisty wymaga od nas ciągłego pokonywania własnych słabości oraz kreatywnego, nierutynowego podejścia do grania, a moim sposobem na dobrą formę jest aktywność sportowa oraz ciekawi ludzie, którymi się otaczam. Granie na bębnach oznacza dla mnie tworzenie muzyki zespołowo, nie w pojedynkę, natomiast przekazywanie wiedzy innym to jeszcze głębszy poziom relacji, który mnie pasjonuje.
Copyright © 2008-2024 Paweł Ostrowski. Wszelkie prawa zastrzeżone!