Jak Ćwiczy Michał Dąbrówka?

Autor:  Paweł Ostrowski
Data:  22 marca 2023
Kilka ćwiczeń od Michała Dąbrówki z warsztatów perkusyjnych w ODT Światowid

Za nami znakomite warsztaty z Michałem Dąbrówką zorganizowane w ODT Światowid we Wrocławiu. Bardzo obfity muzyczny czas, niezwykle owocne spotkanie z mistrzem i cała masa nowych inspiracji, koncepcji grania, ćwiczeń, podejścia do brzmienia, muzykalności i techniki. Z tej okazji przygotowałem kilka wybranych ćwiczeń, które opiszę po krótce w tym i pewnie w kolejnych krótkich artykułach tego cyklu.

16 i 17 marca 2023 to dla wielu z nas najbardziej intensywne perkusyjnie dni minionego okresu. We Wrocławiu odwiedził nas nie ko inny jak sam Michał Dąbrówka - prawdziwa legenda polskiej perkusji, filar perkusyjny, najbardziej doświadczony muzyk studyjny, praktyk sceniczny jakich mało, wzór precyzji, bębnowego profesjonalizmu, muzycznej wielozadaniowości, nowoczesnego grania i po prostu - tytan pracy. Poza tym, że mistrz bębnów to w dodatku człowiek niezwykle skromny i prezentujący niesamowitą klasę jako taką, nie tylko w dziedzinie grania na perkusji, ale mówiąc ogólnie - na każdej płaszczyźnie życia!

Warsztaty zorganizowaliśmy w ODT Światowid ku pamięci zmarłego w zeszłym roku, naszego nieodżałowanego nauczyciela i przyjaciela, Jurka Łaby (związanego ze Światowidem od przeszło 30 lat).

Michał niezmiernie nas wszystkich zainspirował, nie sposób opisać wszystkich wrażeń oraz zagadnień jakie poruszył podczas dwudniowych, wielogodzinnych zajęć, z resztą nie mam takiego zamiaru by pisać o wszystkim, bo kto zadał sobie trud aby przybyć na warsztaty, ten mógł doświadczyć ich w pełni. Natomiast bez wątpienia tak bogaty w doświadczenie praktyk jak Michał Dąbrówka oczarował wszystkich swą wiedzą, umiejętnościami i kwintesencją muzycznych opowieści, bez względu na wiek uczestników, staż perkusyjny czy stopień zaawansowania.

Prowadzący warsztaty był tak zaangażowany w zajęcia - podobnie jak i my, uczestnicy - że kilkugodzinny trans perkusyjnych warsztatów masterclass przerywał tylko komunikat gospodarzy ODT zapraszający na obiad (Michał rzucił zabawny tekst dnia drugiego: "Co znowu obiad?").

A teraz garść z wybranych ćwiczeń jakie pokazywał Michał Dąbrówka, jeśli spodobają się Wam, dorzucę jeszcze kolejne by rozwinąć tę motywacyjną przygodę z ćwiczeniami, które wykonuje nasz mistrz perkusji, niesamowicie inspirującymi, ciekawymi, choć wymagającymi sporo wprawy i samo zapału (a właściwie w odwrotnej kolejności - samo zapału dla osiągnięcia wprawy).

Ćwiczenie pierwsze (1) Budujemy "grid" time'owy w różnej pulsacji, dzieląc nutę główną (ćwierćnutę, "klik" metronomu) na różne wartości, przy zachowaniu stałego tempa clicka (metronomu):

Zwiększamy (i później zmniejszamy) po prostu ilość uderzeń granych do metronomu. Zaczynijmy od uderzeń naprzemiennych (ilość uderzeń w takcie w metrum 4/4):

4,5,6,7,8,10,12,14,16.

Rytmicznie będziemy uderzać następująco: 4(ćwierćnuty), 5(kwintole ósemkowe), 6 (triole ósemkowe), 7 (septymole ósemkowe), 8 (ósemki), 10 (kwintole szesnastkowe), 12 (triole szesnastkowe - sekstole), 14 (septymole szesnastkowe), 16 (szesnastki)...

Analogicznie można "w drugą" stronę, czyli zmniejszać ilość uderzeń, ale UWAGA - tempo metronomu jest stałe i staramy się na tyle precyzyjnie dzielić czas, aby:

1.wartości nutowe pomiędzy poszczególnymi uderzeniami były takie same (czyli uderzenia tak samo odległe od siebie),

2.idealnie uderzać "na raz" rozpoczynając każdą grupę,

3.staramy się aby jedna i druga ręka brzmiały tak samo (i z tą samą głośnością).

A teraz zapis nutowy ćwiczenia:

POBIERZ NUTY PDF

Graj przez wybraną ilość taktów (np.4 takty) daną grupę, po czym przechodź do następnej.

Ustaw sobie na tyle wolne tempo, aby precyzyjnie być w stanie zagrać każdą grupę (na początku może być trudno, bardzo trudno... nie zrażaj się tym!), np. w tempie 80 BPM na początek

Ćwiczenie można rozwijać na wiele sposobów, między innymi przeskakiwać pomiędzy różnymi grupami (np. z 5 uderzeń w takcie przechodzisz do 7, do 12 uderzeń, do 3 uderzeń, do 14 itd.), dodawać akcenty na pierwsze uderzenie taktu, rozwijać dynamikę (np. grając jeden takt danej pulsacji crescendo - coraz głośniej - a drugi decrescendo - coraz ciszej), dzielić pulsację jeszcze bardziej stopniowo (2,3,4,5,6,7,8,9,10... uderzeń w takcie), itd.

TUTAJ NAGRANIE FILMOWE jakie dla Ciebie przygotowałem ilustrując te ćwiczenia.

Miłej pracy! Obiecuję jeszcze kilka ćwiczeń od Michała Dąbrówki w następnych artykułach.

P.S. Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowych artykułach perkusyjnych i lekcjach, zapisz się na newsletter TUTAJ.

Powrót do strony Drum Blog
Paweł Ostrowski
Jestem perkusistą „aktywnym”, tzn. gram dla ludzi, udzielam się jako sideman i muzyk sesyjny, a do tego uczę grać na perkusji, doskonaląc się samemu przez cały czas. Praca perkusisty wymaga od nas ciągłego pokonywania własnych słabości oraz kreatywnego, nierutynowego podejścia do grania, a moim sposobem na dobrą formę jest aktywność sportowa oraz ciekawi ludzie, którymi się otaczam. Granie na bębnach oznacza dla mnie tworzenie muzyki zespołowo, nie w pojedynkę, natomiast przekazywanie wiedzy innym to jeszcze głębszy poziom relacji, który mnie pasjonuje.
Copyright © 2008-2024 Paweł Ostrowski. Wszelkie prawa zastrzeżone!